Rysunki dla prasy i dla firm
Muzeum Karykatury - nowe wystawy 18.05.2007
Noc z 19 na 20 maja to "Noc muzeów", a noc to jak wiadomo czas duchów i może dlatego Muzeum Karykatury postanowiło iść z duchem czasów i na swoich stronach internetowych w elegancki i nowoczesny sposób prezentuje sylwetki dwóch twórców, Andrzeja Czyczyły i Artura Krajewskiego (na zdjęciu obok), których wystawy można obejrzeć w salach muzeum do 17 czerwca br.
Przy okazji tej wystawy przypomniała mi się taka historia. Otóż w roku 2002 podczas walnego zebrania SPAK w tym samym Muzeum Karykatury, jeden z członków ówczesnych władz wstał, głośno i bezpardonowo powiedział co myśli o działalności SPAK pod rządami Jacka Frankowskiego, o członkach tych władz, ciepnął legitymacją SPAK i opuścił "zagotowany" zebranie. Byłem akurat na tym walnym, wówczas jako gość dyrektora, ponieważ nie byłem jeszcze członkiem SPAK i oglądałem wszystko spokojnie z góry. Miałem również okazję chwilę później porozmawiać w niezapomnianej i nieistniejącej(!!!) już "Poziomce" z tym, który zachował się w muzeum tak "niestosownie" (otrzymałem nawet album z jego pracami i płytą który to podarunek mam do dziś). Był to Artur Krajewski.

Ten sam, którego wystawa właśnie ma miejsce w muzeum! Ironia, a może nawet szyderstwo losu, który zakpił sobie z tych wszystkich prosalonowych postaw jakie można zaobserwować w SPAK.

A co do prezentowanych prac na wystawach? To nic nie wiem, jeszcze nie byłem, ale może się wybiorę w następnym tygodniu i wówczas będę miał okazję do oceny. Niestety teraz nie było mi dane wyrobić sobie zdania, ponieważ jak się okazało było jakieś zamieszanie z zaproszeniami i nie dotarły one do wszystkich. Stąd poniżej tylko fragmenty tego co o wystawach można pzreczytać na stronach muzeum:

Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na autorską wystawę Artura Krajewskiego - "Malarski Teatr Mody. Karykatury Telegwiazd" Malkontenci i tzw. wytrawni wernisażowi wyjadacze mogą być tym razem zaskoczeni. Sama wystawa ma bowiem charakter instalacji wykorzystującej fotografie oraz przestrzenne elementy plastyczne. Instalacje te w ostatecznym efekcie okazują się karykaturami znanych postaci ze świata telewizji. Są to niekwestionowane osobowości artystyczne i dziennikarsko-publicystyczne: K. Janda - J. Gajos, K. Figura - C. Pazura, M. Rodowicz - K. Krawczyk, M. Olejnik - K. Durczok, G. Torbicka - T. Lis oraz K. Szczuka i Sz. Majewski. Wystawę poprzedził spektakl wernisażowy o niezwykłej, prowokacyjnej artystycznie formie pokazu mody.
Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza na wystawę podsumowującą 30 lat potyczek z satyrą i humorem opolskiego artysty Andrzeja Czyczyły. Znany jest przede wszystkim ze swojej działalności scenograficznej. Warto jednak przypomnieć, że w 1976 roku, jako student, zadebiutował na łamach niezapomnianych "Szpilek". W jednej chwili znalazł się obok takich sław jak Czeczot, Mleczko czy Dudziński. Wspomina tamte czasu z dużym rozrzewnieniem. Przez trzy dekady zdarzały mu się okresy satyrycznej posuchy - na rzecz scenografii - niemniej jednak, jak sam twierdzi, starał się nie wypaść z kursu, biorąc udział w różnych wystawach oraz konkursach w kraju i za granicą.

Jurek Wasiukiewicz
Zdjecia pochodzą z filmowej prezentacji autorów
na stronach stronach internetowych Muzeum Karykatury

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .