Rysunki dla prasy i dla firm
Kalendarz SPAK - czyli instruktaż łamania prawa autorskiego 02.03.2007
Jurek Wasiukiewicz: Z okazji 20-lecia SPAK, Zarząd stowarzyszenia postanowił upamiętnić tę rocznicę drukując kalendarz na rok 2007.
To kolejny, naprawdę odważny krok Zarządu!!!
Odważny, ponieważ nie lada odwagi trzeba, aby wydrukować coś takiego i promować tym stowarzyszenie. Odwagi wymaga pokazanie rysunków bez podpisów. Odwagi, ponieważ Prezes SPAK Andrzej Graniak, który jest również redaktorem graficznym w dużym tygodniku, musiał sobie zdawać sprawę na ile łamane jest w tym kalendarzu prawo autorskie.
A może warto przypomnieć Prezesowi i członkom Zarządu, że przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory plastyczne. Zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórcy przysługuje prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem oraz nadzorem nad sposobem korzystania z utworu.

Nie wiem ilu autorów miało nadzór nad sposobem korzystania z utworu. Podejrzewam, że oprócz kilku członków Zarządu nikt nie wiedział, że jego rysunek znajdzie się w kalendarzu. No trudno, stało się. Można powiedzieć wpadka. Brak jednak podpisów to już jest zwyczajnie kolejny obciach w jaki wpakowuje stowarzyszenie obecny Zarząd.

Bo co nagle promuje ten kalendarz? Ano pokazuje w jaki sposób można nie liczyć się z prawami autorskimi rysowników satyrycznych. Skoro samo stowarzyszenie twórcze łamie prawo autorskie, to nie oczekujmy, że jako twórcy będziemy przez innych traktowani poważnie.

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .